Flamenco v Andalusii

Andalusie je kolébkou tohoto typického tance, zpěvu a zvuku kytary – flamenca. Je to umění, které má v sobě plno emocí – vášeň, lásku i bolest. Flamenco je známé svým zvukem kastanět. Jedná se o lidovou hudbu se specifickou formou. Výrazné pohyby a dramatické grimasy ve tváři dotváří celý dojem z nádherných přestavení. Jedna z nejkrásnějších přestavení jsou vidět v hlavním městě Sevilla.

Flamenco se zrodilo v polovině 18. století v Andalusii, původ tance však sahá mnohem hlouběji. Flamenco v průběhu let ovlivnili, jak Arabové, Židé, Romové i Křesťané. Původně se jednalo pouze o součást životního stylu, provozovalo se doma, pro úzký okruh příbuzných.

S rozvojem zájmu o tento tanec v průběhu 19. století začali vznikat tz. cafés de cante, došlo k ohromnému rozvoji tohoto tance a nastal zlatý věk flamenca. To ovlivnilo kvalitu představení, která se více chtěla zalíbit publiku, zrodili se však i profesionálové, kteří se věnovali pouze tančením flamenca. Ženy si na tanec často oblékají barevné šaty s puntíky, některé z nich jsou i ručně vyráběné.

Flamenco se stalo však tak známým, že se rozšířilo do celého světa a význačnost tohoto umění v kombiaci tance, hudby i zpěvu je zapsané od roku 2010 jako nehmotné kulturní dědictví UNESCO. Perličkou je, že se říká, že v Japonsku je daleko víc škol Flamenca než právě v zemi jeho původu ve Španělsku.

Join The Discussion

Compare listings

Srovnat